Skenování - "Počet vzorků"

Srovnání vlivu "počtu vzorků" při skenování negativu 6x8 skenerem Nikon Cool Scan 8000 ED v programu VueScan

Skenování... jedno z věčných témat

V dnešní době se zajímavým způsobem prolíná návrat dvěstě let staré technologie se současnou technikou. Letos je to 200 let, co Joseph Nicéphore Niépce zhotovil první snímek. A technika "fyzické" fotografie, před pár lety téměř opuštěna, se vrací, a to je moc dobře. A skenování k ní patří a patřilo samozřejmě také. Dneska mě ale zajímalo jen jedno z desítek nastavení, okolo kterého se vedou také mnohé diskuze. Není mým cílem hluboká teoretická analýza, zajímal mě jen praktický výsledek.

Porovnání skenů

Tématem je porovnání dvou naskenovaných souborů, jeden s nastavením "Počet vzorků" na 1, druhý nastaven na "Počet vzorků" na 9. "Vzorek" (sample) je vlastně jedno "prosvícení" jednoho místa na negativu. Pokud tedy nastavím "Počet vzorků" na 1, skener dané místo na negativu prosvítí jednou, zaznamená data a posune se dál. Pokud nastavím "Počet vzorků" na vyšší hodnotu, tak potom skener dané místo prosvítí dle nastavení vícekrát a získaná data přepočítá tak, aby získal o daném místě co nejvíce informací. Zda je to jen způměrování nebo také rozšíření rozsahu, ví jen ten, kdo napsal daný software. "Mělo" by to přinést více detailů v problematických partiích, zřejmě díky snížení šumu.

K porovnání jsem použil dva výřezy 1:1 o velikosti 1000x1000 bodů ze skenu, který má rozměr 11927x8616 bodů, tedy lehce přes 100 megapixelů... Níže jsou ke stažení také původní soubory.

Naskenování negativu 6x8 v plném rozlišení skeneru (4000 DPI), trvá:

  • 1 vzorek - 7 minut a 52 sekund
  • 9 vzorků - 56 minut a 27 sekund (to je fakt za hranicí mé trpělivosti :))
1 vzorek9 vzorků


Odkazy na originální skeny, soubory ve formátu TIF, každý 205MB - 1 vzorek a 9 vzorků

Celá fotka

No, jak je vidět, v mém případě a pokud jsem někde neudělal zásadní chybu, je pro mě vyšší počet vzorků za cenu násobně delší doby skenování v podstatě zcela bezpředmětné. Ano, verze s 9 vzorky se mi zdá mírně ostřejší, ale to může být projev eliminace "šumu". Alespoň jsem si to otestoval na sobě :)

Nastavení programu VueScan

Vzhledem k tomu, že skenování používám v podstatě "jen" k prezentaci na webu, tak nějaká nastavení moc neřeším. Skeny ani netisknu, ani s nimi nedělám žádné další úpravy. Zvláště v tomto případě mě zajímá co nejvíce "hrubý" výsledek, s minimem zásahů ze strany programu. Snímky obrazovek níže...

  • Snímek obrazovky 1
  • Snímek obrazovky 2
  • Snímek obrazovky 3
  • Snímek obrazovky 4
  • Snímek obrazovky 5
  • Snímek obrazovky 6
  • Snímek obrazovky 7